Tradice?

debatní večer
s Dominikem Dukou OP a Martinem Komárkem

barokní refektář kláštera dominikánů
u Sv. Jiljí v Praze 1, vstup Jilská 7a
středa 23. listopadu 2011, 19:30 hodin

U příležitosti vydání nové knihy rozhovorů s Dominikem Dukou, Tradice, která je výzvou, se uskuteční v pražském centru Dominikánská 8 debatní setkání nad současným významem a výkladem našich národních tradic.

Jaký smysl dnes může mít znalost českých dějin a jejich základních tradic? Co to vlastně tradice je? Jak například chápat a vykládat svatováclavskou tradici? Co lze počítat k těm základním evropským tradicím? Existuje ještě dnes nebezpečí politické manipulace křesťanských dějin, vyhrocení katolické = monarchistické = pravicové tradice proti tradici evangelické = demokratické = levicové? Jak čerpat poučení z nedávné i blízké historie, aniž bychom se dopouštěli zjednodušujícího zkreslování či účelových výkladů?

Nad těmito a dalšími otázkami budou spolu s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou OP debatovat osobnosti, jež mají každý z jiné perspektivy bezprostřední zkušenosti s různými „tradicemi“. Martin Komárek, známý novinový komentátor aktuálního společenského a politického dění, si musí neustále udržovat detailní znalost všech aktuálních kauz, často s velice jepičím životem, a zároveň je vsazovat do širšího kontextu. Tomasz Dostani OP vede v polském Lublinu nadaci Ponad Granicami a přes dvacet let pozoruje dění v České republice přes svoji polskou zkušenost. Jaroslav Šubrt, dlouholetý šéfredaktor intelektuální přílohy Katolického týdeníku Perspektivy, má hluboký vhled nejen do širších teologických i obecně společenských souvislostí, v kterých žije současná česká katolická církev. Večerem provází Norbert Schmidt, redaktor teologické revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK.

Debatní večer s prezentací nové knihy Dominika Duky OP pořádají Centrum teologie a umění při KTF UK, nakladatelství Portál a centrum Dominikánská 8 při klášteře sv. Jiljí v Praze.

 

Ohlasy:

Dominik Duka v knižním rozhovoru o tradici
Arcibiskupství pražské, 18.11. 2011

Vít Luštinec: Rozhovor s mužem dialogu a tradice
Christnet, 7.12. 2011

Dominik Duka – Tradice
Kultura s dvojkou, Česká televize 23.12. 2011

Dominik Duka. Tradice, která je výzvou
Radio Proglas, 1.3. 2012