Tadeáš Kotrba – Požár

instalace do výkladce dominikánského kláštera
Dominikánská 8, Jalovcová ulice č.2
září 2022 – březen 2023

 

Tadeáš Kotrba pojednal všechna tři okna nejstaršího dochovaného výkladce v parteru dominikánského kláštera. Do centra umístil modelletto sochy svého otce Maria Kotrby (1959-2011), jež doplnil v pozadí velkým jasně oranžovým obrazem. V postranních výlohách naznačil prořezáním plochy z papírové vykrývací pásky hustý les. Malý bílý model Maria Kotrby vznikl v rámci přípravy na monumentální sochu sv. Kryštofa, která dnes stojí u dálničního obchvatu nedaleko Olomouce. Postava v klášterní vitríně ale nenese malého Ježíška jako ta olomoucká, nýbrž tři laně. Zachraňuje je před ničivým požárem, jak snad naznačuje nová instalace? Je to vůbec Kryštof, koho tu máme před sebou? Nevíme. Každopádně postava pospíchá a dívá se na nás.

Tadeáš Kotrba se ve svém díle přiznaně konfrontuje s dílem svého zesnulého otce a zasazuje ho do nových kontextů. Na turisticky rušné ulici v centru Prahy před námi otevírá jakýsi novodobý retábl – triptych, který nastavuje zrcadlo i mnohým našim aktuálním krizím a běsům.

Instalace Tadeáše Kotrby v Jalovcové ulici vznikla jako první spolupráce platformy Dominikánská 8 a galerií Jilská 14 v rámci sousedských slavností Zažít město jinak 2022. Galerie Jilská 14 pořádá od 5. srpna do 24. září 2022 výstavu obrazů Tadeáše Kotrby s názvem Rinascimento.

 

kurátor instalace: Klára Jirsová

pořádá:
Dominikánská 8
ve spolupráci s galerií Jilská 14
a Centrem teologie a umění při KTF UK   

 

 

 

Tadeáš Kotrba (*1986) je malíř. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté v roce 2012  studoval na Akademii výtvarných umění v Praze nejdříve v ateliéru Jiřího Lindovského Grafika I; pak v ateliéru hostujícího pedagoga Jana Merty; studium zakončil v ateliéru Michaela Rittsteina Malba III. V roce 2011 absolvoval stáž na Central Saint Martins College of Art and Design v Londýně. Ilustroval několik knih pro nakladatelství Meander. Ve své tvorbě pracuje s figurálními a krajinnými motivy. Vystavuje doma i v zahraničí.

 

 

 


foto: Norbert Schmidt