Smířená různost?

debatní večer nad současnými podobami
české a světové religiozity
T. Dostatni OP, T. Halík a V. Malý

barokní refektář dominikánského kláštera u Sv. Jiljí
vstup Jilská ul. 7a
středa 18. května 2011, 19:30 hodin

U příležitosti vydání nové knihy rozhovorů s Tomášem Halíkem Smířená různost (Portál), které vedl polský dominikán Tomasz Dostani OP, se uskuteční v pražském centru Dominikánská 8 debatní setkání nad aktuálními otázkami české a světové religiozity.

Jsme opravdu nejateističtější zemí světa? Jak silná a sebejistá je sekularizace v České republice? Co je pravdy na tzv. „plaché české zbožnosti“? Je skutečně v celosvětovém měřítku nejdynamičtěji se rozvíjejícím náboženstvím islám? Jak vypadá světová mapa křesťanství? Blíží se nový konflikt mezi euroamerickým „severním“ křesťanstvím a „jižním“ křesťanstvím třetího světa? Hrozí katolické církvi podobné schizma, jaké právě zmítá církví anglikánskou?

Nad těmito a dalšími otázkami budou spolu s Tomášem Halíkem, který se jim dlouhodobě věnuje, debatovat osobnosti, jež mají taktéž bezprostřední hlubokou zkušenost jak s českým, tak i zahraničním prostředím. Tomasz Dostatni OP vede v polském Lublinu nadaci Ponad Granicami, která pořádá setkání významných polských a zahraničních osobností. Dostatni se zabývá především židovsko-křesťanským dialogem a vztahem církve a sekulární společnosti. Českou církev a společnost dobře zná, sám v Praze několik roků působil. Pozvání k debatnímu stolu přijal také pražský biskup Václav Malý, který se jako předseda rady Iustitia et pax při České biskupské konferenci intenzivně věnuje také otázkám dodržování lidských práv, a to nejen vůči křesťanům ve světě. V poslední době tak navštívil Bělorusko, Kubu, Čínu či Írán. Večerem provází Norbert Schmidt, redaktor teologické revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění.

Debatní večer s prezentací nové knihy Tomáše Halíka pořádají Centrum teologie a umění při KTF UK, nakladatelství Portál a centrum Dominikánská 8 při klášteře sv. Jiljí v Praze.

pozvánka [pdf ke stažení]
plakát [pdf ke stažení]

 

foto © Petr Neubert

 

Ohlasy:

Czeskie rozmowy o religii
Gazeta.pl Lublin, 20. 5. 2011

Martin Bedřich: Zbavit se stereotypů.
O diskusním večeru nad knihou Smířená různost
i-Forum, 25. 5. 2011

Zpravodajské Noeviny
TV Noe, Reportáže, 26. 5. 2011

Nechtěli jsme být jako dva kmeti v bačkorách
Rozhovor s Tomaszem Dostatnim OP
Katolický týdeník, 1.6. 2011