RAČTE VSTOUPIT
do světa Matěje Formana a jeho přátel

v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora
od neděle 27. dubna do neděle 22. června 2014

výstava
o světě a divadle
o cestování a lidech
o práci a snech

Námořník, piráti, mniši a opičák v nebeské kupoli kostela. Hybohledy, inspectákly a obludární kůň na barokní galerii… Nevěříte? Tak přijďte nahlédnout do akademického kostela Nejsv. Salvátora u Karlova mostu v Praze. Na ochozech chrámu se tu na čas zabydlel poetický imaginární svět kejklířů, komediantů, loutkařů a cirkusových tanečnic. Výstava s názvem RAČTE VSTOUPIT do světa Matěje Formana a jeho přátel však nepředstavuje jen výtvarnou poetiku Divadla bratří Formanů, najdete tu i Matějovy půvabné příležitostné skicy z dalekých cest a jeho krásné ilustrace dětských knih. Dozvíte se tu také, že svět divadla a svět křesťanského náboženství si nejsou vůbec tak vzdálené, jak by se na první pohled mohlo zdát. Výstava je určena jak dětem, stříbrovousým badatelům ze sousední knihovny Klementina, tak i všem ostatním akrobatům (nejen duchovního) života.

Matěj Forman (* 1964) po roční praxi eléva ve studiu Jiřího Trnky absolvoval v letech 1984-1990 studium na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v atelieru televizní a filmové grafiky. V letech 1989-1990 studoval na Columbia University v New Yorku na School of arts v atelieru grafiky a kresby. Společně s bratrem Petrem založil kočovnou (zprvu loutkovou) divadelní společnost bez stálé scény putující s karavany a předstvením ve stanu. Dodnes křižuje Evropu jako Divadlo bratří Formanů. Za scénografii několika divadelních her, uváděných i na scéně Národního divadla, získal Matěj Forman několikrát Cenu Alfréda Radoka. Ze svých dalekých cest si Matěj Forman domu přiváží veliké množství příležitostných skic a obrázků, které zachycují rozmanitá prostředí, ve kterých kočovníci postavili svůj stan. Matěj Forman působí také jako příležitostný ilustrátor. Grafikami a kresbami doprovodil např. trilogii dětských knih Jiřího Stránského vzniklých na základě dopisů z komunistického vězení: Povídačky pro Klárku (1996), Povídačky pro moje slunce (2002) a Perlorodky (2005). V roce 2011 ilustroval pro nakladatelství Albatros nově uspořádaný výbor Od jara do jara z díla Františka Hrubína, obsahující verše, říkadla i veršované pohádky.

Komentovaná prohlídka výstavy proběhne za účasti autora v neděli 25. května v 21:00 hodin po mši svaté, která začíná v 20:00 hodin.

Výstava bude otevřena v květnu i mimo obvyklé časy kolem bohoslužeb,
a to v neděli od 15:00 do 17:30 hodin, v úterý – pátek od 14:00 do 17:30 hodin.
Noční prohlídky se budou konat vždy v úterý od 20:00 do 21:30 hodin.
V červnu bude výstava přístupná jen kolem pravidelných bohoslužeb kostela.

Prohlídku výstavy pro skupiny mimo uvedené časy lze domluvit u pastorační asistentky
Jany Pláteníkové: info@farnostsalvator.cz, 222 221 339.

 

foto © Petr Neubert

 

Vernisáž výstavy se uskutečnila za přítomnosti autora v neděli 27. dubna v 21:00 hodin v sakristii kostela po večerní mši svaté, která začíná v 20:00 hodin.

 

foto © Petr Neubert

 

Součástí výstavy
RAČTE VSTOUPIT do světa Matěje Formana a jeho přátel
jsou:
Divadelní kulisy a předměty z představení Divadla bratří Formanů – obludární postavy
a malované panely Josefa Sodomky, námořnický svět Barky Zichové, fotografie Ireny Vodákové, hybohledy a inspectákly Pavla Macka, obrázky, linoryty, grafické listy,
a kresbičky z cest Matěje Formana … a … obludární kůň.

výstavu instalovali:
Petr Horký – alias Goro, Radomír Vosecký – alias Čahoun, Jenda Niesyt – alias Jenda, Jirka Chramosta, Irena Vodáková, Jitka Hofmeisterová, Vlaďka Rýzlerová, Martin Hrabina a další pomocníci při vynášení výstavy na ochoz z řad farníků, skautíků a kamarádů – brigádníků

výstavu nasvítil:
Igor Schmidt

organizační tým Akademické farnosti:
Jana Pláteníková, Martin Staněk a Pavel Šimáček

kurátoři výstavy:
Petr Neubert, Norbert Schmidt

 

         

 

 

Ohlasy a souvislosti:

Svět kočovného divadla v kostele
Arcibiskupství pražské, 30. dubna 2014.

Noc kostelů umožňuje v nevšední hodinu navštívit nevšední prostory
Rozhovor s Martinem Staňkem vedla Teresie Bečková
Český rozhlas, Radiožurnál, 17. května 2014

Loutkaři a kejklíři v kostele
Katolický týdeník 20/2014, s. 5.

Forman u Nejsvětějšího Salvátora
Foto report, atalk.cz, 27. května 2014

NA MÍSTĚ: Výstava Matěje Formana
aktuálně.cz, DVTV 31.5. 2014