Kříž umělců a architektů 20. a 21. století

Norbert Schmidt – přednáška
Josef Pleskot – nový kříž v nové fortně Dominikánské 8

barokní refektář
dominikánského kláštera u Sv. Jiljí v Praze
(nový vstup na rohu ulic Husova a Jalovcová)

čtvrtek 7. března 2019 v 19:30 hodin

 

Na začátku doby postní, která vede k Velikonocům, si ve dvou vstupech a následné debatě přiblížíme, jak o tématu kříže přemýšleli a přemýšlejí někteří přední světoví a čeští umělci ve 20. a 21. století.

Norbert Schmidt, architekt a vedoucí Centra teologie a umění, vybere několik příkladů, na kterých si ukážeme, jak hluboce inspirativní a přitom různorodé je pojetí křížů u tak rozdílných autorů jako Henri Matisse, Le Corbusier, Joseph Beuys, Arnulf Rainer, Eduardo Chillida nebo Stanislav Kolíbal či Václav Cigler.

V druhé části večera představí architekt Josef Pleskot, jak už delší dobu sám přemýšlí o tématu kříže. Řeč bude nejen o litomyšlské instalaci „Něco nebylo dokončeno…“ nebo o procesním kříži pro kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, ale také o kříži, který byl právě instalován do schodišťového prostoru nad novou fortnou Kláštra dominikánů na Starém Městě.

 

Norbert Schmidt (* 1975) je architekt, redaktor kulturně-teologické revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK.

Josef Pleskot (* 1952) je přední český architekt, známý např. přeměnou Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, návrhem průchodu valem v Jelením příkopě na Pražském hradě nebo četnými realizacemi ve městě Litomyšl. K posledním projektům jeho AP ateliéru patří Lávka pro pěší přes řeku Otavu v Písku, nový oltář pro Plečnikův kostel Nejsv. Sdce Páně na Vinohradech nebo právě postupná revitalizace pražského dominikánského kláštera, kde působí i známé kulturně vzdělávací platforma Dominikánská 8. Více informací naleznete na jeho internetových stránkách: www.apatelier.cz.

 

Josef Pleskot: Něco nebylo dokončeno…, Litomyšl 2014
foto © Tomáš Souček

 

Josef Pleskot: Procesní kříž v kostele Nejsv. Srdce Páně na pražských Vinohradech 2018
foto © Petr Neubert

 

Pořádá platforma Dominikánská 8 a Centrum teologie a umění při KTF UK.