Christian Helwing
White Star

výtvarná intervence v rámci projektu NIKA 7a

nový foyer a barokní refektář
dominikánského kláštera u Sv. Jiljí v Praze
(nový vstup na rohu ulic Husova a Jalovcová)

listopad 2018 – listopad 2019

INTERVENCE BUDE ZAHÁJENA PŘI HUDEBNÍ PERFORMANCE
muzikantů pražské HAMU pod vedením Slavomíra Hořínky,
a to VE STŘEDU 7. LISTOPADU 2018 v 19:30 hodin.

DEUTSCH
HUDEBNÍ PERFORMANCE

foto © Petr Neubert

 

Když Christian Helwing v roce 2015 připravoval svůj projekt Free Visit pro akademický kostel Nejsvětějšího Salvátora, bydlel v klášteře pražských dominikánů. V tu samou dobu se dokončovala nová úprava foyeru tamního barokního refektáře. Bílý minimalistický prostor, klenby a oblý tvar zářící Pleskotovy membrány se mu natolik zalíbily, že slovo dalo slovo a umělec nový foyer přijal jako svou druhou pražskou výzvu.

Velká nika foyeru – kdysi hojně užívaný a dnes bohužel zaslepený průchod do hospodářské části dominikánského kláštera – se stala místem jeho intervence „White Star“. Tento prozatím nejrazantnější vstup do bělostného prostoru představí letos na podzim 7. listopadu. Tedy v den, kdy jsme si kdysi připomínali výročí Velké říjnové socialistické revoluce!

A nebyl by to Christian Helwing, kdyby si zadání sám během příprav nerozšířil a nezakoukal se ještě do jedné – taktéž zaslepené – niky a to v samotném barokním refektáři. A tak vznikla druhá intervence Black & White (missing).

Norbert Schmidt a Filip Boháč OP

 

foto © Petr Neubert

 

Christian Helwing (* 1969) studoval umění na vysokých školách v Hannoveru a Brémách, absolvoval v rámci stipendia DAAD pobyt na univerzitě v japonské Hirošimě. V roce 2010 získal rezidenční pobyt v New Yorku. V letech 2011–2013 pracoval jako architekt scénograf pro lotyšský Riga Art Space. Z jeho samostatných prostorových instalací uveďme například projekty EAT., Kunstverein Ruhr, Essen (2009), A crystal lives on, Kunstverein Hannover, Hannover (2010), Sleeping, Pilot Projekt für Kunst, Düsseldorf (2011) Roter Teppich, Stadtgalerie Kiel (2013), Stargate, Arsenals, National Museum of Art, Riga (2014), Center No Center, Haus der Kunst, České Budějovice (2014), Marcks und das Museum, Gerhard-Marcks-Haus, Bremen (2015). V roce 2016 navrhl pro Akademický kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze intervenci FREE VISIT. Více informací naleznete na jeho internetových stránkách: http://www.christianhelwing.de

spolupráce při realizaci:
Petr Teichmann, truhlářství.

pořadatelé:
platforma Dominikánská 8, Centrum teologie a umění při KTF UK
a Hudební a taneční fakulta v Praze.

Projekt podpořily Česko-německý fond budoucnosti a Městská část Praha 1.