Norbert Schmidt
Přímluva za současnost

Umění v sakrálním prostoru

Nakladatelství Triáda, Praha 2016

 

Kniha dokumentuje umělecké a prostorové intervence v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu v letech 2009–2016 a v několika případech i umělecké a architektonické počiny v jiných církevních i necírkevních prostorech, které však se zkušenostmi z akademického kostela souvisejí a z nich také vyrůstají.

Svazek uvozují dvě rozsáhlejší a teoretičtější kapitoly: První nastiňuje dějiny klementinského kostela a dává nahlédnout do jeho vrstevnatého genia loci. Druhá tento pohled rozšiřuje o několik příkladů ze zahraničí, které se staly pro autora knihy jako organizátora salvátorských uměleckých událostí důležitou inspirací, teoretickým zázemím a také zdrojem potřebné zpětné vazby. Následuje oddíl věnovaný klasikům české výtvarné scény, jako jsou Václav Cigler, Adriena Šimotová, Jindřich Zeithamml nebo Stanilav Kolíbal. Dále jsou zaznamenány intervence mladší generace umělců jako Matěj Forman, Petr Nikl, Patrik Hábl, Jaromír Novotný, Pavel Mrkus nebo Michal Škoda. Nechybí ani zahraniční autoři jako Choi Jeonghwa a Christian Helwing nebo intervence hudebních skladatelů Slavomíra Hořínky či Michala Rataje. Knihu doprovází cyklus fotografií Petra Neuberta, který svým objektivem soustavně salvátorské umělecké dění zaznamenával.

Redaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek v předmluvě ke knize shrnuje: „Jádrem Přímluvy za současnost pro mě není otázka, zda současné umění patří do kostela (samozřejmě, že ano, proč by pravě sem patřit nemělo?), ale obhajoba umění jako čehosi nenahraditelného v našich životech. Ne jako prostředku rozptýlení či reprezentace, ale jako způsobu poznání a prožívání světa.“

Rozhovor s Norbertem Schmidtem o vzniku knihy najdete zde.

Obsah knihy ve formátu pdf.

 

ENGLISH SUMMARY

 

 

145 x 190 mm, pevná vazba, 440 stran
ISBN 978-80-7474-185-2
edice Delfín
Typografie Otakar Karlas

Vydání podpořily Ministerstvo kultury ČR, Katolická teologická fakulta v Praze,
Akademická farnost Praha a Nadační fond Tomáše Halíka.